وسایل، تجهیزات و محصولات پزشکی و بهداشتی قابل استریل به روش پرتودهی

وسایل یکبار مصرف پزشکی مانند نخ بخیه، چسب زخم، سرنگ، باند، گاز، پد الکلی، دستکش جراحی
وسایل کلینیکی و اتاق عمل مانند پنس، چاقوی جراحی، دستکش جراحی، گاون، ماسک، انواع شنت، البسه، پد و یا ابر زخم پاک کن
تجهیزات پزشکی مانند لوله دیالیز، کانال (لوله های پلاستیکی)، بطری نمونه گیری، انواع سوند، پراب‌های نگهداری نوزادان
مواد بهداشتی و آرایشی نظیر پودر بچه، نخ دندان، گوش پاک‌کن، دستمال‌کاغذی، بطری شیر برای نوزادان زودرس، مواد اولیه تولید دارو و لوازم آرایش، انواع پدهای بهداشتی و آرایشی چشم و صورت
وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی مانند لوله خلا خون گیری، لوله لخته ژل دار،
ظروف مواد دارویی و بهداشتی از قبیل بطری قطره‌‌های چشمی، لوله‌‌های پماد‌های استریل،
ایمپلنت، پروتز، مفصل مصنوعی
ظروف و مواد بسته بندی تتراپک، کیسه های اسپتیک و بسته های مواد غذایی بیماران خاص تحت مراقبت های ایمنی ویژه
انواع داروهای جامد

ویژگی های استریل به روش پرتودهی در سامانه پرتودهی گامای شرکت گاماتک

استریل کردن فرایند ویژه‌ای است برای موفقیت به فرایند اعتبارسنجی نیاز دارد، بنابراین فرایندهای استانداردهای ملی ایران به شماره‌های ۳ و ۲ و ۱ -۶۹۴۶ دقیقاٌ در سامانه پرتودهی گامای شرکت گاماتک به کار گرفته می‌شوند.
بر اثر پرتودهی، دما در این وسایل و مواد بالا نمی‌رود.
هیچ اثر باقیمانده‌ای در مواد باقی نمی‌ماند بنابراین نیاز به زمان قرنطینه پس از انجام پرتودهی وجود نداشته و می توان بلافاصله از کالای پرتودیده استفاده کرد.
قابلیت نفوذ پرتوهای گاما به درون کالای تحت پرتودهی.
برخلاف دیگر روش‌های استریلیزاسیون، با این روش می‌توان بسته‌بندی نهایی محصول را استریل نمود. بنابراین نیاز به اتاق ضدعفونی شده و یا انبار مخصوص استریل برای نگهداری بسته بندی محصول استریل شده وجود ندارد.
استاندارد ملی ایران به شماره ۱-۶۹۴۶، الزاماتی را جهت اطمینان از عملکرد صحیح فعالیت‌های مرتبط با فرایند استریلیزاسیون به روش پرتودهی ارایه کرده است. در این استاندارد برای تعیین دز مناسب از کمیت ارزش D (D10 value) استفاده شده که تعیین کننده زمان یا دز پرتودهی مورد نیاز برای غیرفعال شدن ۹۰٪ از جمعیت میکروارگانیسم مورد آزمون در شرایط تعریف شده است. (در سری استانداردهای ملی ۶۹۴۶، ارزش D، دز پرتودهی مورد نیاز برای دستیابی به کاهش ۹۰ درصدی است.
دزیمتری، به عبارت دیگر تنظیم دز پرتوی و اعتبارسنجی فرایتد و کنترل آن، نقش مهمی در مراحل مختلف این فرایند را به عهده دارد. واحد دزیمتری سامانه پرتودهی گامای شرکت گاماتک با استفاده از دزیمترهای استاندارد پرسپکس نسبت به دزیمتری کالاهای تحت پرتودهی اقدام می‌کند. کالیبراسیون دزیمترها توسط آزمایشگاه استاندارد کالیبراسیون ثانویه پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای – سازمان انرژی اتمی ایران انجام می گیرد.