گروه مشورتی بین‌المللی پرتودهی مواد غذایی ICGFI

گروه مشورتی بین‌­المللی پرتودهی مواد غذایی The International Consultative Group on Food Irradiation  در تاریخ ۹ می سال ۱۹۸۴ میلادی تحت حمایت سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO)، آژانس بین‌­المللی انرژی اتمی (IAEA) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) پایه‌­گذاری شد. گروه ICGFI متشکل از متخصصین و نمایندگانی از کشورهای مختلف بیانیه  ICGFI را منتشر و تعهد نمودند به صورت داوطلبانه در فعالیت­های این گروه شرکت نمایند.

وظایف ICGFI

  • ارزیابی توسعه جهانی در حوزه پرتودهی مواد غذایی
  • فراهم آوردن یک مرکز کانونی برای مشاوره در کاربرد پرتودهی مواد غذایی برای کشورهای عضو و سازمان­ها
  • گذاشتن اطلاعات لازم از طریق سازمان­ها در اختیار کمیته مشترک متخصصین FAO/IAEA/WHO در خصوص سلامت روش پرتودهی مواد غذایی۱ و کمیسیون کدکس مواد غذایی۲.

کشورهای عضو  ICGFI

تا تاریخ ماه می سال ۱۹۹۸ میلادی، کشورهای زیر عضو گروه ICGFI شده­اند: آرژانتین، استرالیا، بنگلادش، بلژیک، برزیل، بلغارستان، کانادا، شیلی، کاستاریکا، ساحل عاج، کرواسی،کوبا، جمهوری چک، اکوادر، مصر، فرانسه، آلمان، غنا، یونان، مجارستان، هند، اندونزی، عراق، رژیم اشغال­گر قدس، ایتالیا، جمهوری کره، مالزی، مکزیک، مراکش، هلند، زلاندنو، پاکستان، جمهوری خلق چین، پرو، فیلیپین، لهستان، پرتقال، آفریقای جنوبی، سوریه، تایلند، تونس، ترکیه، اوکراین، بریتانیا، ابلات متحده آمریکا، ویتنام و یوگسلاوی.

تشگیل گروه کاری  ICGFI

در یازدهمین نشست سالیانه ICGFI که در نوامبر سال ۱۹۹۴ میلادی در بالی اندونزی برگزار شد. درخواست گردید که یک برنامه جامع و فراگیر در مورد فعالیت و بودجه گروه ICGFI برای دوره ۹۸ – ۱۹۹۶ میلادی توسعه یابد تا ملاحظات کشورهای عضو در توسعه تقاضاها و نیازهای آن­ها تسهیل گردد. بنابراین، یک گروه کاری برای نیل به این هدف در آوریل ۱۹۹۵ میلادی در وین اتریش گرد هم آمدند. این گروه کاری توصیه کردند که ملاحضات فوری برای توسعه اسناد ICGFI به کار گرفته شود تا به طور روشنی نقش پرتودهی در رسیدن به اهداف تدبیر گرایانه از طرف کشورهای عضو سازمان­های مختلف سازمان ملل متحد تأیید و پشتیبانی گردد.

پنج سند خط مشی در حوزه زیر توسط این گروه کاری مطرح شدند:

  • ایمنی غذا
  • امنیت غذا
  • توسعه تجاری
  • محیط
  • صرفه جویی در انرژی.

با این همه، به دلیل محدودیت­های مالی، در دوازدهمین نشست سالیانه ICGFI که در نوامبر سال ۱۹۹۵ میلادی در وین اتریش برگزار شد، تصمیم بر این شد که فقط سه سند اول تهیه شود.

موارد مؤثر بر ایمنی غذایی از دستورالعمل­های بسیاری از کشورها، صنایع غذایی و سازمان­های حامی مصرف­‌کنندگان، طی سال­های دهه ۹۰ میلادی، برداشته شده است که احتمال می­رفت طی دهه آینده آن نیز ادامه داشته باشد. پرتودهی، روشی برای اطمینان از کیفیت بهداشتی مواد غذایی، به ویژه با ریشه حیوانی، برای رسیدن به وضعیت قابل قبول و کاربردی در بسیاری از کشورهاست. این روش به طور گسترده­ای به عنوان یک فرایند “پاستوریزه کردن سرد۱” برای غذاهای “جامد۲” مانند گوشت قرمز، گوشت طیور، غذاهای دریایی و ادویه‌­جات، مشابه روش پاستوریزه کردن غذاهای مایع مانند شیر است که به طور گسترده­ای مورد پذیرش مصرف­‌کنندگان می­باشد.